Altın Rüya Tılsımı

Kas 15, 2008 Yazar:

Size bu tılsımın tarifini vermeden önce bir hikaye anlatmak istiyorum..

Çok çok eski zamanların birinde, Perslerin hükümdarlığının bile daha öncesinde, köpek başlı, aslan pençeleri olan tavus kuşunu andıran bir yaratık yaşarmış. Tarifsiz güzellikteki kuyruğu bazen altından kırmızıya çalan, bazen de mordan maviye dönen renklere bürünürmüş. Gökle yerin birleştiği sulak bir yerin kayalıklarında yaşarmış. Bu yaratığın yaşadığı yerde” Haoma” denen bir bitki yetişirmiş. Haoma tanrıların bitkisiymiş ve her türlü kötülüğü ve hastalığı iyileştirebilir, iyileştirdiklerine ise kısa bir süreliğine de olsa ölümsüzlük bahşedermiş.

İnsanlar ise şu anda Lübnan olarak bildiğimiz yerde yaşarlarmış o zamanlar. Şehirlerini bir ulu ağacın etrafına kurmuşlar. “Bilgi ağacı” derlermiş ona. Bu bahsettiğim yaratığın, kendini adem ve havvalara göstermediği belki nesiller geçermiş. Ama söylediği şarkılar her yerden duyulurmuş. Güneş Tanrısı’nın bile sıklıkla o topraklardan geçerken, dolu dizgin ışıktan arabasını durdurup, bu muhteşem yaratığın billur sesini dinlediği bilinirmiş.

İnsanların bu yaratığa olan hayranlığı da sevgisi de büyükmüş. Sadece evlerine giren, bahçelerinde dolanan, tarlalarında pusu kurmuş yılanların düşmanı olduğu için değil, hastalıklarına ve acılarına şifa olduğu için de bu böyleymiş.

Bizim bilmediğimiz sadece onun bildiği zamanların birinde başlamış bu hikaye aslında. Bilgi ağacının yuvası olduğu taa eski ama çok eski belki de dünyanın üç kez yokolmasından daha da önceleri. Belki üç bin kez inşa edildiği zamanların bile öncesinde. Bu yüzdenmiş bilgeliği.

Bir gün Oturduğu ağacı terk eylemeye karar vermiş – kimbilir belki de şahit olduğu acılara katlanamayarak. Kalbi buruk, koskocaman ateşten kanatlarıyla havalanıvermiş yuvasından ve bu yüce ağacın sallanan dallarından bilinen yada bilinmeyen her nevi bitkinin tohumu dağılmış dünyanın her bir bucağına. İnsanlar şifa bulsunlar, iyi olsunlar diye. Bu yüzdenmiş terk-i diyar eyleyişi.

Bu yaratık ateşin ve sonsuzluğun sembolüymüş. Bu dünyalar iyisi muhteşem yaratığın adı“Si’morgh” imiş . Ateşte yanar, küllerinden yeniden doğarmış. Ölümsüzmüş derler. Derler ki tek bir gözyaşı ölümden bile döndürebilirmiş o kişiyi, tek bir gözyaşı dünyanın bütün acılarını iyi etmeye yetermiş.

Si’morgh derler ya, biz Kaf Dağı’nda yaşayan Anka Kuşu olarak biliriz. Şimdi nerelerde bilinmez. Onu aramak, kendini bulmak için çıktığın yolculuktur der Sufiler. Dedikleri gibidir.

Doğmak için ölürüz. Bu mucizevi yaratık gibi. 1700 yıl yanar, yanmak da kül olmak da nedir bilir. Ama doğmak nedir onu da bilir. Anka’nın evreni sarıp sarmalayan tohumları bile filizlerini vermeden önce toprağın altında saklanır baharı beklerler.

Bizler gibi…

Eğer hala buradaysak demektir ki bahar için hala umut var.

Yapacağınız bu tılsım Altın rüyalarınızda sizi Anka’nın diyarına götürecektir.

Bunun için bir parça saf ipek gerekiyor. Gözlerinizi kapatıp ona dokunun, doğasını ve yaradılış öyküsünü hissedin.. Bir avuç kuru lavantayı, bir parça taze melisayı, bir kaç defne yaprağını, bir avuç kuru gül tomurcuğunu, biraz da deniz tuzunu ortasına yerleştirip ipeği dört bir yanından bir kese halinde sıkıca kapayın ve kırmızı bir kurdeleyle kesenin ağzını bağlayın. Ama içine kimsenin bilmediği sadece sizin bildiğiniz, “haoma” bitkisinden eklemeniz şart. Tılsımlarımız ve iksirlerimiz için bu gerekiyor.


Keseyi bağlamak için ise kullanacağınız kurdele parçası en az 4 kişinin belinden bir diğerine dolanıp sonunda bağlanacak kadar uzun olmalı! Kendiniz ya da sevdiğiniz biri için bu tılsımı her yapışınızda o kurdeleden bir parça daha keseceksiniz.


Keseyi sıkıca bağladıktan sonra yatağınızın mümkünse baş ucuna, değilse yakınlarında bir yerine koyabilirsiniz.


Bu tılsım tüm kötülükler sizden uzak olsun, kalbinize ve ruhunuza şifa olsun diye. Ama en çok da altın rüyalar için, altın tüyleri olan billur sesli ateş kuşunun diyarına gitmek için.

Tüm gözyaşları ve acılarınız şifa bulsun, şifa olsun dilerim.

© 2008 – 2018, Mai Mira. Tüm hakkı saklıdır. Yazıların isim ya da kaynak belirtmeden kullanımı yasaktır. Aksi halde davrananlar için yasal işlem uygulanacaktır.

Comments

comments

Diger yazilar

Anahtar Kelimeler

Paylas

2 Yorumlar

 1. Elif

  Mükemmel… sadece mükemmel

 2. Bülent Gürsu

  Müzik çok etkileyici,yazılanların anlamı çok derin.
  Bu mükemmel paylaşım için inanın çok sevindim.Kendi
  adıma teşekkür ederim.

  Sevgi ile kalın herzaman,her daim.
  Bülent.

Yorumunu gonder

© 2008-2018 Mai Mira Tum haklari saklidir. -- Copyright notice by Blog Copyright